Automobily, do nichž nebudete čerpat naftu ani benzín. Také vám to zatím připadá jako science-fiction? Neslyšně přijedete k nabíjecí stanici u dálnice, připojíte svůj vůz do sítě a za okamžik odjíždíte s plnou baterií. Silnice jsou tiché, nikde nejsou cítit zplodiny, a když se rozhodnete natrhat si cestou k rodičům na venkov u cesty jablka, už nemusíte přemýšlet o těžkých kovech.

Takto by mohla jednou vypadat situace i u nás. Ačkoli v současné době jsou elektromobily ve všech zemích s výjimkou Norska spíše hudbou budoucnosti, díky jejich klesající ceně a rostoucí nabídce lze očekávat, že je budeme vídat na silnicích čím dál častěji.

Některé typy elektrických vozů nabijete i z běžné domácí zásuvky.
Některé typy elektrických vozů nabijete i z běžné domácí zásuvky.

Nejsilnější argument skeptiků vůči elektromobilům, tedy špatná dostupnost dobíjecích stanic, brzy zmizí díky plánům Clever a E.ON na propojení hlavních evropských metropolí sítí ultra-rychlých nabíječek. To razantně zvýší už tak vysoký komfort jízdy elektromobilem, který se v dnešní době může chlubit dojezdem až 400 km.

Fixní představu, že elektromobil musí nutně být pouze jakousi „nákupní taškou“ do města, vám rychle vyvrátí nabídka nejlepších elektromobilů na trhu. K notoricky známým modelům značky Tesla, které již vyrábí i elektrické modely SUV, se přidali další oblíbenci automobilového průmyslu.  Jistě nám dáte za pravdu, že například Nissan Leaf, BMW i3, Mercedes-Benz B ED nebo Kia Soul EV se staly šampiony mezi elektromobily zcela právem.

 

V případě zájmu, přihlašte se k odběru novinek.