Přezutá kola a nemrznoucí kapalina. Nastartovat, rozehřát a jet. Vážně to stačí? Zimní období je část roku, kdy neúmyslně, ale často výrazně, poškozujeme svá auta.

 

Zima nás nepřekvapí! Máme pro vás seznam nejčastěji doporučovaných úkonů, které je třeba na autě provést.

Jak porazit největšího nepřítele – smyk

Smyk zadní nápravy je těžce zvládnutelný oproti smyku nápravy přední a při bočním nárazu také mnohem nebezpečnější. Jak jistě víte, boční náraz má smrtelný potenciál už při rychlosti 40 km/h a nejčastěji k němu dochází nedokonalou adhezí zadní nápravy s vozovkou. Věnujte opravdu zvýšenou pozornost kvalitě zadních pneumatik.

Přezutí a kontrola pneumatik

S heverem to přeci zvládnete, jen najít montérky! Přezouvání po “domácku” už odzvonilo. Modernější typ vozidla si zaslouží odborný dohled. Profesionál se totiž při výměně pneumatik věnuje také jejich vyvážení. Dovážení je nutné v případě, že dojde ke ztrátě vyvažovacího závaží či k jiné změně na pneumatikách.

  • od 1. 11. je přezutí povinné jen v případě špatných klimatických podmínek
  • pneumatiky přezouváme při teplotě 7 stupňů Celsia a nižší 
  • oblasti se značkou povinná výbava přezutí vyžadují
  • minimální zákonná hloubka dezénu pro zimní pneu je 4 mm 

Proč neriskovat sjetý vzorek?

Méně kvalitní pneu má delší brzdnou dráhu a hrozí riziko adheze. Jedním z důvodů, proč se vyvarovat sjetému vzorku je fakt, že pojišťovna může v případě nehody odmítnout plnění, nebo uznat jen plnění částečné kvůli nezpůsobilé pneu.

Jaké koupit pneumatiky?

Vybírejte kvalitní pneumatiky, ne levné náhražky ze zahraničí. I pneumatika má svoji životnost, která trvá zhruba čtyři roky. Důležité je pohlídat si, aby nebyl sjetý vzorek. Taková indispozice výrazně zvyšuje možnost smyku a  prodlužuje brzdnou dráhu.

Důvěřuj, ale prověřuj. Práci odborníka raději ještě překontrolujte. Podívejte se na správné nasazení směrové pneu a nezapomeňte také, že lepší pneumatiky by měly být na zádní nápravě (pokud se od sebe pneumatiky kvalitou liší, například kombinujeme-li starší a novější kusy).

Naše doporučení

Pneumatiky vhodné pro všechna roční období kupujte jen tehdy, jezdíte-li pouze ve městě, kde je po celou dobu zimního období suchá, lehce zmrzlá nebo mokrá vozovka.

Povinná zimní výbava

Přezutí pneumatik je povinné od 1. 11., ale jen když je nepříznivé počásí . Může se jednat například o přízemní mrazíky, které se nečekaně objeví. Jiná pravidla platí zejména v horských oblastech. Tady nás na povinné přezutí upozorňují značky (symbol hor, sněhová vločka).

Tipy na vybavení do hor:

  • zimní řetězy
  • menší lopata, případně smetáček

V oblastech, kde nejsou dobré klimatické podmínky, nemusíte být bez řetězů vpuštění do dané oblasti. Ve výbavě určitě nezapomeňte na lopatku. Bude se vám hodit v případě nečekané sněhové nadílky. Veškeré potřeby vhodné pro rozmrazení si též vezměte s sebou – přeci jen v zamrznutém autě nepřinesou žádný užitek.

Přísady a nemrznoucí kapaliny

Kdo maže, ten jede!

To platí nejen u lyží. Napadlo vás někdy promazat gumové spoje u dveří? Je to skvělá finta, jak se ráno nezdržovat rozčilováním se nad přimrzlými dveřmi.

A nezapomínáme ani na odstřikovače, kde je nutné vyměnit letní směs za zimní.

A co baterka?

Při nízkých teplotách dochází ke snížení kapacity baterie. Když stojí vozidlo týden bez pohybu na jednom místě a teploty klesnou pod 25 stupňů, můžete si být téměř jistí, že baterii, zejména u dieselu, se to líbit nebude.

 

TIP: po opětovném zapojení baterie nechejte na volnoběh několikrát vytočit motor.
TIP: po opětovném zapojení baterie nechejte na volnoběh několikrát vytočit motor.

Dobrá rada nad zlato! Pokud víte, že vozidlo nebudete následující dny potřebovat, baterii jednoduše vyndejte. Pokud máte možnost krytého parkování, využijte ho, budete tak ušetřeni pozdějších možných komplikací.

Nepovinná výbava

Některá vozidla mají ovšem baterii schovanou tak kulantně, že se k ní jen obtížně dostanete. Zde vás může zachránit nepovinná výbava. V zimním období doporučujeme přibalit následující položky:

  • startovací kabely a nabíječku, alternativa: power banka se startovacím režimem
  • kvalitní škrabka
  • rozmrazovač

Do kufru si určitě nachystejte i teplou obuv a zimní bundu. I přesto, že jedete na obchodní schůzku a potřebujete zachovat dress code, zimní vánice vás může zaskočit kdekoli.

Stáhnout desatero úkonů před zimnou

Zdroje:

https://zakony.kurzy.cz/361-2000-zakon-o-silnicnim-provozu/paragraf-40a/

https://www.dtest.cz/clanek-6919/test-zimnich-pneumatik-2018