Už jste si někdy zkusili představit scénu jako z hororu? Jedete po pěkné široké silnici, cesta ubíhá a najednou se proti vám vyřítí kamion. Co se zdá být scénou z filmu s nepříliš nápaditou dramaturgií, se bohužel i na našich komunikacích může stát skutečností.

Jak se v takové situaci zachovat?

Na úvod trochu fyziky. Snadno si spočítáme, že jestliže nákladní vozidlo začíná vybočovat do našeho pruhu ve vzdálenosti 200 m od našeho automobilu, pak při cestovní rychlosti 100 km/h osobního vozu a 80 km/h  nákladního dojde ke střetu za 4 vteřiny.

Blinkry či klakson vám v této situaci rozhodně nepomohou. Vždyť i zvuk sirén vozidel IZS je v jedoucím vozidle na volném prostoru problematicky slyšet na vzdálenost větší 150 metrů. V tomto krátkém časovém úseku je nejrozumnější zareagovat šlápnutím na brzdu. Intenzivní, neboli krizové brždění oddálí čas možného střetu s kamionem, sníží rychlost, ve které dojde k nárazu (není myšleno do protijedoucího kamionu, ale kamkoli jinam) a současně jím zvýšíte stabilitu vašeho vozu při potřebném manévru. Navíc, ve 100km/h se vám do příkopu chtít nebude, ale ve  40 km/h to tam dáte.

Analýza dopravních nehod

Vyplývá z nich, že při úniku na pravou stranu existuje až 80% šance na přežití posádky. Hlavními důvody, proč vlevo jsou šance o poznání nižší, je vysoká pravděpodobnost, že řidič v protisměru při úleku strhne vozidlo do svého pruhu, v němž do vás narazí nebo hrozící čelní střet s vozidlem jedoucím za ním.

Stále je však brát v potaz, že výjimky potvrzují pravidlo. Na jednu takovou situaci se podívejte ve videu. V případě zájmu o pravidelné informace ze světa dopravné bezpečnosti nám zanechte svůj mail níže.

Přihlašte se k odběru novinek.