Česká televize
Cvičný polygon k odpočtu bodů

Na letišti v Hradci Králové zahájil provoz jeden z nejmodernějších polygonů v Česku. Trenažér jízdy autem poslouží mimo jiné neukázněným řidičům; pokud zde projdou školením bezpečné jízdy, mohou si ze svého konta odečíst až tři trestné body.

Dopravní přestupek, po kterém si musí připsat minimálně jeden trestný bod, v Česku ročně spáchá víc než půl milionu tuzemských řidičů. Jedním ze způsobů, jak si bodovou bilanci zlepšit, je návštěva některé ze šesti akreditovaných tréninkových ploch – z nichž tu nejnovější právě otevřeli v Hradci Králové.

Pokud se řidič rozhodne absolvovat zdejší jízdy, může se zbavit až tří trestných bodů (například za sedmdesátku v obci nebo jízdu bez pásů). „Podmínka je, že nesmí mít víc než deset bodů a nesmí mít šesti nebo sedmibodový přestupek,“ přibližuje provozní ředitel hradeckého polygonu Zbyněk Trejtnar.

Zkouška, u které se nepropadá

Kurzovné stojí kolem čtyř tisíc korun, řidiči absolvují tři hodiny v učebně a poté se vydají na překážkovou dráhu. Školení bezpečné jízdy je dobrovolné (loni tuhle možnost v Česku využilo přes dva tisíce lidí) a není možné u něj propadnout – řidič zůstává za volantem tak dlouho, dokud nezvládne všechny překážky.

Hradecký polygon řidičům nabízí takzvané kluzné plochy na rovině i na kopci, které umožňují nácvik jízdy na uježděném sněhu. K dispozici je zde také smyková deska, která simuluje smyk zadní nápravy, a aquaplaningová vana, kde si člověk za volantem může cvičit reakci na okamžik, kdy začne vozidlo na silnici „plavat“.

Zdroj: ČT1