ZACHRAŇ SI ŘIDIČÁK

Dostali jste za dopravní přestupek body? Ačkoli 1 – 3 body ještě neznamenají ztrátu řidičského oprávnění, je nejvyšší čas přihlásit se na kurz pro odpočet bodů. Proč tak brzy? Stačí se nedopatřením dopustit přestupku za 6 nebo 7 bodů a již není cesty zpět. Řidiči s přestupkem za 6 nebo 7 bodů již nemohou kurz pro odpočet bodů absolvovat.

Ztráta řidičského průkazu znamená ušlé zisky, které vám již nikdo nenahradí, sociální stigmatizaci a ztrátu samostatnoti. Také vás překvapí vysoké náklady na dopravu (přeprava autobusem či vlakem vyjde dnes i na více než 50 kč/20 km, nejlevnější lístek na MHD stojí 20 Kč).

S ušlou výplatou, ztrátou provizí, protože nemůžete jezdit na obchodní schůzky, vyšším nájemným, pokud se musíte přestěhovat, abyste nemuseli dojíždět, anebo ztrátou zaměstnání se vzniklá škoda může vyšplhat až na 250 000 Kč! Řidičský průkaz je často jedním ze základních předpokladů ke získání nového zaměstnání, a proto po jeho ztrátě budete muset výrazně snížit své nároky na život.

Případ pana P.

Ve firmě pracoval jako obchodní zástupce a po několika letech se mu obchody začaly dařit. Dostal služební auto – nejnovější Škoda Octavia, notebook, telefon. Skvěle vybavené auto ale často svádí k tomu, že si na silnici věříme o něco víc, než bychom měli. Pan P. si jízdy na služební cesty i na obchodní schůzky doslova užíval. Takové myškování, sportovní režim nebo předjíždění několik aut na jeden zátah, to je někdy adrenalin. A tak, postupem času, nasbíral asi 7 bodů. Šéfovi raději ani slovo, ono to „nějak“ dopadne, bude si teď dávat pozor.

Pak ale jednoho dne, když vezl syna do nemocnice s alergickou reakcí, úplně zapomněl na nejvyšší povolenou rychlost v obci. 5 bodů, ani nemrkl. Zanedlouho objevil ve schránce obálku s modrým pruhem. Teď už musel v práci s pravdou ven. Šéf ztratil trpělivost. „Tak to se s vámi budeme muset rozloučit, pane P., je mi líto.“ Pan P. tak zůstal nejen bez práce, ale také bez auta, notebooku a telefonu. Protože mu táhne na 53. rok a nemá dokončené vysokoškolské vzdělání, nové místo hledá opravdu těžce. Místo 55 000 čistého + 15 000 Kč provizí pracuje ve firmě svého bratra jako dělník a je vděčný za 11 000 Kč měsíčně, když se zadaří. Protože se nemohl dostavit na obchodní schůzku, zmařil obchod za 100 000 Kč. Snaží se splácet pokuty, které nasbíral na silnici a … jak si dokážete představit, dnes už také alimenty. Držme mu palce, aby i jeho příběh ještě měl nějaký happy end.

Abyste získali řidičský zpět, budete muset absolvovat přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a pravděpodobně také kondiční jízdy. Celkem vás pak čeká investice 500 Kč do lékařské prohlídky, 1 600 Kč do psychologického vyšetření, 700 Kč za test z pravidel silničního provozu a 2 500 Kč za ústní zkoušku. U skupin C, D a T je nutné započítat také praktickou zkoušku. U jedné skupiny řidičského oprávnění tak počítejte s výdajem minimálně 5 200 Kč.

Kurz po odpočet bodů oproti tomu stojí pouze 3 899 Kč a umožní vám odmazání až 3 trestných bodů a úsporu nákladů spojených se ztrátou řidičského oprávnění. Ušetřete si starosti a přihlaste se do kurzu pro odpočet bodů ještě dřív, než příště sednete za volant.